Pre základnú funkčnosť, spríjemnenie používania webu, analytické účely a v prípade udelenia súhlasu aj na účely cielenia reklamy využívame súbory cookies. Nastavenie vlastných preferencií cookies môžete kedykoľvek upraviť odkazom v spodnej časti stránok.

KONTAKTY

CentrumKolies, s.r.o.
Novozámocká 136
94905 Nitra
tel: 037 / 3810711
napíšte nám
Telefonický poradca: 037/3810711
Po - Pia 9.30 - 12.00 / 12.40 - 14.00

NOVINKY

arr3Nový sortiment v ponukePridali sme užitočné novinky, ktoré spríjemnia cestovanie! Cestovné postieľky Podsedáky Doplnky k...

NAJPREDÁVANEJŠÍ

naša cena 169,00 EUR
naša cena 125,50 EUR

13. 02. 2012

Kde sú detské autosedačky povinné?

Každý zodpovedný rodič by sa mal rozhodnúť len pre skutočne kvalitnú autosedačku, ktorá zaistí dieťaťu nielen komfortné cestovanie, ale predovšetkym maximálne bezpečie. Legislatíva je však v krajinách Európy rôzna a aj povinnosti vzťahujúce sa k detským autosedačkám sú v jednotlivých krajinách rôzne. V našom článku sumarizujeme povinnosti na jednom mieste. Doporučujeme pozorne čítať, najmä pred dovolenkou v zahraničí :)

 

BELGICKO
Deti do 3 rokov musia sedieť v detských autosedačkách. Deti od 3 do 12 rokov musia mat bezpečnostné pasy prispôsobené ich vzrastu.

BULHARSKO
Detské autosedačky nie sú povinné. Deti do 12 rokov nesmú sedieť na predných sedadlách.

ČESKÁ REPUBLIKA
Deti do 12 rokov musia byt umiestnené v detských sedačkách úmerných ich hmotnosti a veku. V súčasnosti je používanie sedačiek povinné aj v obciach s výnimkou rodín s troma deťmi.

DÁNSKO
Deti do 3 rokov musia sedieť v detskej autosedačke úmernej ich hmotnosti a veku. Dieťa staršie ako tri roky môžu používať tuto autosedačku namiesto bezpečnostných pasov.

FÍNSKO
Dieťa do výšky 150 cm a do 12 rokov muší byt prepravovane v certifikovanej autosedačke úmernej jeho hmotnosti a veku.

FRANCÚZSKO
Deti do 10 rokov musia byt umiestnené v detskej sedačke úmernej ich výške, hmotnosti a veku. V prípade zahraničných motoristov sa posudzuje ochrana podľa predpisov krajiny registrácie.

CHORVÁTSKO
Detské autosedačky nie sú povinné. Deti do 12 rokov nesmú sedieť na predných sedadlách.

TALIANSKO
Deti do 12 rokov musia byt prepravované v autosedačke úmernej ich veku, hmotnosti a výške.

MAĎARSKO
Deti s výškou do 150 cm môžu byt umiestnené aj na prednom sedadle v detskej sedačke úmernej ich hmotnosti a veku, ak nie je predné sedadlo vybavené aktívnym airbagom.

NEMECKO
Dieťa do výšky 150 cm a do 12 rokov musí byt prepravované v autosedačke úmernej jeho hmotnosti a výške. Na zadných sedadlách môžu byt prepravované bez sedačky len v tom prípade, že sú využité všetky bezpečnostné systémy.

HOLANDSKO
Deti do 3 rokov musia sedieť v detských autosedačkách úmerných ich veku a to len na zadných sedadlách. Deti od 3 rokov musia používať sedačku, špeciálnu podložku alebo pás prispôsobený ich veľkosti.

POĽSKO
Dieťa do výšky 150 cm a do 12 rokov musí byt fixovane bezpečnostným pásom prispôsobeným ich veľkosti alebo v detskej sedačke úmernej ich veľkosti.

PORTUGALSKO
Dieťa do 3 rokov muší byt prepravované v certifikovanej autosedačke úmernej jeho hmotnosti a veku. Deti mladšie ako 12 rokov môžu sedieť na prednom sedadle iba v detskej autosedačke.

RAKÚSKO
Deti mladšie ako 12 rokov a nižšie ako 150 cm musia cestovať v detskej autosedačke úmernej ich hmotnosti a to na predných i zadných sedadlách, alebo zabezpečené bezpečnostným pasom prispôsobeným ich veľkosti. V autách, kde
takéto zabezpečenie nie je možné je preprava deti zakázaná.

RUMUNSKO
Deti do 12 rokov nesmú sedieť na predných sedadlách. Detské sedačky však nie sú povinné.

GRÉCKO
Deti do 12 rokov nesmú sedieť na predných sedadlách. Detské sedačky nie sú povinné.

SLOVINSKO
Deti do 12 rokov musia byt zabezpečené výlučné v detskej autosedačke úmernej ich hmotnosti a výške iba na zadných sedadlách.

SRBSKO – ČIERNA HORA
Deti do 12 rokov nesmú sedieť na predných sedadlách. Detské sedačky však nie sú povinné.

ŠPANIELSKO
Do 12 rokov môžu byt deti prepravovane na predných sedadlách iba v detskej autosedačke úmernej ich hmotnosti a výške. V opačnom prípade musia sedieť na zadných sedadlách.

ŠVAJCIARSKO
Deti do 12 rokov môžu cestovať v aute výlučné iba v detskej autosedačke úmernej ich hmotnosti a výške, pripadne za pomoci sedáka umožňujúceho použitie bežných bezpečnostných pásov.

ANGLICKO
Deti do 11 rokov a výškou do 150 cm sa môžu prepravovať výlučné len v detskej autosedačke úmernej ich hmotnosti a výške na zadných alebo predných sedadlách. Deti starsie ako 3 roky môžu cestovať aj za pomoci sedáka umožňujúceho použitie bežných bezpečnostných pásov.