Pre základnú funkčnosť, spríjemnenie používania webu, analytické účely a v prípade udelenia súhlasu aj na účely cielenia reklamy využívame súbory cookies. Nastavenie vlastných preferencií cookies môžete kedykoľvek upraviť odkazom v spodnej časti stránok.

KONTAKTY

CentrumKolies, s.r.o.
Novozámocká 136
94905 Nitra
tel: 037 / 3810711
napíšte nám
Telefonický poradca: 037/3810711
Po - Pia 9.30 - 12.00 / 12.40 - 14.00

NOVINKY

arr3Nový sortiment v ponukePridali sme užitočné novinky, ktoré spríjemnia cestovanie! Cestovné postieľky Podsedáky Doplnky k...

TOVAR V AKCII

NAJPREDÁVANEJŠÍ


13. 02. 2012

Pri výbere správnej autosedačky vo veľkej miere rozhoduje hmotnosť dieťaťa

Na bezpečnú prepravu deti v automobile existujú schválené kategórie autosedačiek. Na zaradenie do príslušnej kategórie je podstatná hmotnosť, nie výška a vek dieťaťa.

Na základe tohto rozdeľujeme autosedačky do nasledovných skupín:

1. skupina 0 pre deti s hmotnosťou do 10 kg
2. skupina 0+ pre deti s hmotnosťou do 13 kg
3. skupina I pre deti s hmotnosťou od 9 do 18 kg
4. skupina II pre deti s hmotnosťou od 15 do 25 kg
5. skupina III pre deti s hmotnosťou od 22 do 36 kg

 

Ak berieme do úvahy aj vek dieťaťa, môžeme hovoriť o štyroch skupinách:

Skupina 0 a 0+
Je určená pre najmenšie deti, tzv. „vajíčko“ alebo „škrupinka“ – od narodenia do cca 9 až 12 mesiacov (0 až 13kg). Upevňujú sa proti smeru jazdy a spravidla slúžia deťom do 13 kg. Bábätka sú v tejto autosedačke veľmi dobre zabezpečené a istené. Aj keď je pre použitie daného typu autosedačky rozhodujúca hmotnosť deti, „škrupinky“ by sa nemali používať, ak hlava začne prečnievať cez horný okraj autosedačky. Nohy volne presahujuce spodny okraj nie su dovodom na vymenu sedacky 0+ za väcsiu.

Skupina I
Daľšia skupina platí pre deti od 9 do 18 kg ( cca do 5 rokov ). Ide väcsinou o polohovatelné autosedačky, ktoré je možné sklopiť do pololahu ( dôležité najmä pre menšie deti, ktoré zvyknú v aute spať), upevňujú sa proti smeru jazdy, pokiaľ dieťa nedosiahne cca. 10 kg, neskôr sa upevňujú v smere jazdy, často sú vybavené jednou až dvomi redukčnými vložkami pre zvýšené pohodlie a bezpečie predovšetkým menšieho dieťaťa, niektoré modely majú aj tzv. SP funkciu (SIDE PROTECTION – ochranu proti bočnému nárazu). Dieťa je istené 5-bodovým bezpečnostným systémom. Popruhy musia vždy priliehať na telo, aby sa zaťaženie pri náraze mohlo rovnomerne rozložiť. Keď sú popruhy voľne, tlak sa koncentruje v jednom mieste. Pevne uchytenie sedačky v aute by malo byt samozrejme.

Skupina II
Je určená pre deti predškolského a školského veku. Ide o pomerne univerzálnu autosedačku, montuje sa už len v smere jazdy na zadne sedadla, dieťa je tiež zabezpečené vnútornými pásmi autosedačky a dôležitá je opierka hlavy (niekedy aj vyskovo nastaviteľná). Existuje viacero variant týchto sedačiek – niektoré majú možnosť nachýlenia (polohovania) do cca. 30 stupňov. Podsedák je väčšinou možné demontovať, avšak z bezpečnostných dôvodov sa to neodporúča.

Skupina III
Siahajú po nej rodičia, keď dieťa „vyrastie“ z ostatných skupín autosedačiek, umiestňuje sa opäť na zadné sedadla, nie je už vybavená vnútornými pásmi, pretože dieťa je fixované bezpečnostným pásom auta. Znovu môžu mat sedačky výškovo regulovateľnú opierku hlavy (je to dôležité na ochranu pred bočným nárazom) a odnímateľný podsedák (podobne ako pri skupine II – neodporúča sa používať len podsedák kvôli bezpečnosti).